Přižehlovací výztuha je textilie (tkaná nebo netkaná) opatřena vrstvou teploaktivního lepidla, které má za úkol spojit výztuhu s pohledovou textilií a tím ji zpevnit a dodat tvar.
Nikdy nelze jednoznačně říci, že pro tento projekt je nutné použít přesně tuto výztuž. Každý z Vás očekává od výsledného produktu něco jiného. Cestou hledání vhodné kombinace si musí projít každý. Tento a další články mají být pomůckou k pochopení, co to výztuže jsou, čím se liší, co od nich můžete očekávat a jak je správně používat. Má to být vodítko primárně určené domácím hobby uživatelům, nicméně si zde užitečné informace najdou snad i profesionálové zběhlí ve svém oboru.
Jak vybírat vhodnou výztuhu?
Abyste mohli správně vybrat vhodnou výztuhu, musíte znát hmotnost látky, na kterou ji chcete přižehlovat. Obecně platí, že výztuž by měla mít přibližně stejnou nebo nižší hmotnost. Nicméně nejpodstatnější je vědět, jak má výsledek vypadat. Zda má vyztužená látka splývat, držet pevný tvar nebo „něco mezi“.
- Důležité je znát složení a druh tkaniny, na kterou chcete výztuž přižehlit. Například na bavlněné plátno je možné použít všechny námi nabízené materiály. Jinak tomu je však například u kůží a koženek. V tomto případě je lepší použít výztuhu s takovým lepidlem, které má nižší tavnou teplotu (tedy teplotu při které se fixuje). Jiné výztuže zase použijete například na úplety.
- Dalším důležitým faktorem při výběru je rozhodnutí, jaký druh výztuže budete pro svůj projekt potřebovat. Na trhu jsou 3 základní druhy výztuží:
- Netkané textilie – vyrábí se z vláken (střiže) a své vlastnosti získávají buď díky druhu použitých vláken, nebo různými způsoby jejich zpracování. Na jejich výrobu používáme vlákna z polyesteru (PES) a viskózy (VS).
- Tkané textilie – jsou vyrobené z příze (upředené z vláken). Principem výroby tkanin je proplétání dvou kolmo probíhajících soustav nití (osnova a útek). Lze tak dosáhnout několika typů propletení tzv. vazeb – například plátnová, keprová,…. Pro výrobu výztuží v naší společnosti využíváme právě tkaniny těchto dvou vazeb. Zpracováváme především tkaniny z bavlny (Ba).
- Pleteniny – nezpracováváme. Jsou vhodné na pružné materiály.
- Před samotným „ostrým použitím“ je vhodné vždy provést zkoušku lepení. Práci nám může znesnadnit několik faktorů a je určitě vhodné, být připraven a vědět, jak se bude látka na té které výztuži chovat.
NÁŠ TIP: Udělejte si vlastní vzorkovnici nejčastěji používaných materiálů přižehlených na nejčastěji používané výztuže. Například pro svou práci nejčastěji používáte bavlněné plátno, koženku, polyesterovou podšívku či silnější dekorační tkaninu. Z každé této látky si vezměte kus (pro co nejlepší představu a možnost uchopení doporučuji přibližně velikost A5 (jako malý sešit do školy)). Vezměte si jich víc – pro každou možnou používanou výztuhu. Nejvíc budete v tomto případě potřebovat asi plátna, protože to se tuží nejčastěji (pokud mluvím o domácím hobby používání). Přižehlete si ho na silnější Novopast, slabší Novopast, Ronofix, Ronar FIX, Sakon (zkrátka na to, co nejčastěji používáte). Pak si vezměte koženku a přižehlete si ji na k tomu určené výztuže – tedy ty, kde je lepidlo z polyamidu. A tak pokračujte. Výsledné vzorky pak můžete vložit do kroužkové vazby bloků o vhodné velikosti. Nezapomeňte si vše popsat (hmotnost a složení textilie, název a hmotnost výztuže i konkrétní podmínky pro přižehlování či další osobní poznatky). Takto si uděláte perfektní představu, co se na co hodí nebo nehodí a jak to bude vypadat.
Na co není vhodné používat přižehlovací výztuže?
Je potřeba si uvědomit, že ne vždy je možné přižehlovací výztuž použít. Některé materiály jsou například natolik choulostivé, že je není možné žehlit ani na velmi nízkou teplotu. Nebo by přižehlená výztuž zničila požadovanou splývavost nebo jinou vlastnost textilie a následně hotového výrobku. Zde doporučujeme použít výztuže nepřižehlovací – téměř ke každé přižehlovací výztuze z naší produkce existuje její nepřižehlovací varianta. Na které materiály si dát tedy pozor?
- Krajky a velmi řídké tkaniny – lepidlo bude protékat skrz
- Metalické tkaniny nebo tkaniny s flitry
- Strukturované textilie – buď přižehlováním zničíte strukturu, nebo nebude výztuž řádně přižehlena.
Vlastní zkušenost HK: Není vhodné používat pevné přižehlovací výztuže na dekorační a potahové textilie z polyesteru. Proč? Měla jsem vzhledově hezkou polyesterovou potahovou látku a chtěla jsem z ní ušít peněženku. Jako výztuž jsem použila Decovil, který se mi na peněženky osvědčil nejvíce. Neuvědomila jsem si však, že ta tkanina není ani trochu pružná (to je dáno vlastností polyesterových vláken, které se na tyto textilie používají). Po přižehlení vše vypadalo hezky do chvíle, kdy se měla peněženka zavřít. Protože látka nebyla ani trochu pružná, výztuha se polámala a na lesklé polyesterové látce to bylo hodně vidět. Kdybych si udělala zkoušku a vyzkoušela ohýbání, ušetřila bych si ten kus Decovilu i hezké látky. Mohla jsem ji využít třeba na kosmetickou tašku, kterou bych vyztužila třeba Sakonem, pokud bych nutně chtěla přižehlovat.
Něco málo k technologii nanášení přižehlovací vrstvy na výztuž
Lepicí vrstva je na textilie nanášena v podobě prášku nebo lepicí pasty. Lepicí vrstvy mohou být různé. Tím, že je možné je aplikovat za různých podmínek je umožňuje používat na nejběžněji používané textilie (bavlněná plátna, syntetické tkaniny, kůže a koženky)
- Prášek je na textilii nanášen buď náhodně, nebo přes síto (pravidelně rozmístěné body). Poté se zafixuje s textilií zahřátím infrazářiči (např. Ronar FIX, Ronofix, Sakon). Dál je možné body uhladit pomocí kalandrovacího válce (např. Ronar FIX LUX, Novofix). Takto se aplikuje lepidlo na bází polyamidu a polyethylenu.
- Pokud nanášíme na textilii lepidlo v pastě, je nejprve prášek rozpuštěn ve vodní disperzi, poté je pasta protlačena skrz otvory ve válci. Poté je potřeba lepidlo zapéct a textilii vysušit (takto se vyrábí Novopast a Ronopast). Takto se aplikuje lepidlo na bázi polyesteru.
Při zpracovávání těchto článků, vycházím z vašich nejčastějších dotazů a připomínek. Snažím se zde popsat postupy dané (technologií, použitými materiály atd.) a doplnit je o vlastní zkušenosti. Pokud zde nenacházíte odpovědi na své dotazy, napište mi je. Články upravím podle potřeby pro vás i ostatní uživatele.
Příště se podíváme blíže na technologii lepení, správné postupy i nějaké ty tipy na zjednodušení.
Článek pro Vás připravila HK